Tarcza diamentowa Viper drugiej generacji to jeden z najlepiej sprzedających się produktów oferowanych przez naszą firmę.
Tarcze diamentowe Adiam Viper drugiej generacji to tarcze o klasycznej budowie segmentowej. Zastosowano w nich segmenty turbo. Mają one w porównaniu z klasycznymi segmentami gładkimi znacznie zmniejszone opory cięcia (tarcie boczne). Na segmenty Viperów użyto specjalnie dobranego spoiwa metalowego i wyselekcjonowanych ziaren diamentu technicznego. W efekcie w połączeniu z kształtem segmentów uzyskano doskonałe właściwości tnące tarczy, które pozwalają na bardzo efektywne wykonywanie pracy.
Korpusy tarcz Viper są specjalnie perforowane. Zadaniem tych otworów jest chłodzenie narzędzia podczas cięcia i kompensacja naprężeń dysków. Dzięki temu nie dochodzi do nadmiernego nagrzewania się segmentów i korpusu tarczy podczas cięcia na sucho twardych materiałów budowlanych ani do odkształceń eliminujących te narzędzia z użycia. Dzięki temu tarczami Viper możemy pracować dłużej, stosując duży posuw. Testowane tarcze nadają się do cięcia dużych i twardych elementów bez ryzyka znacznego skrócenia ich żywotności.
Dzięki odpowiedniej obróbce cieplnej stalowych korpusów tarcz Viper wykonane w nich otwory nie wpływają negatywnie na sztywność dysków, ani na ich wytrzymałość. Ponieważ otworów jest dużo, obniżają one znacznie masę narzędzia. Konsekwencją tego jest redukcja wysiłku operatora i mniejsze zmęczenie podczas cięcia.
Tarcze diamentowe Viper przeznaczono do obróbki materiałów twardych: betonu, gęstego silikatu, wyrobów betonowych, jak też kamienia naturalnego. Są one dostępne w wersjach o średnicach 125, 230 oraz 350 mm i mogą być stosowane w szlifierkach kątowych, i piłach stołowych. Nie zaleca się używania ich w ręcznych piłach spalinowych. Można nimi ciąć na sucho i mokro.
W trakcie testów tarczy Adiam Viper o średnicy 230 mm do jej napędu użyliśmy szlifierki kątowej Makita GA9040R o mocy 2600 W i obrotach 6600/min. Próby zaczęliśmy od przecięcia twardej płyty betonowej o wymiarach 6,5 x 25 cm. Operacja zajęła nam 14,01 s. Następnie podwyższyliśmy stopień trudności i postanowiliśmy przeciąć element betonowy o wymiarach 5 x 16,5 cm uzbrojony przez nas trzema stalowymi prętami zbrojeniowymi o średnicy 10 mm. Zadanie to zajęło nam 19,9 s. Ostatni z testów miał charakter ekstremalny, bowiem przecinaliśmy bardzo twardy i duży element granitowy. Jego wymiary to 6 x 34 cm. Niewiele tarcz o średnicy 230 mm dostępnych na rynku jest go w stanie przeciąć efektywnie, tj. poniżej 2 min. Ekstremalna próba testowa trwała 64,99 s.
Podczas testów Viper szybko zagłębiał się w materiał i pokonywał jego opór. Nie wymagał w przypadku materiałów betonowych i żelbetonowych dużego nacisku. Większy posuw był wymagany jedynie podczas cięcia dużych elementów granitowych. W przypadku gdy ich grubość nie przekracza 4,5 cm, tarczą możemy pracować z lekkim posuwem. Naszym zdaniem Viper to tarcza diamentowa, która zapewnia wysoką wydajność pracy podczas cięcia twardych materiałów budowlanych i efektywne wykorzystanie napędów szlifierek kątowych, pił stołowych czy przecinarek spalinowych itp.
Tarcze diamentowe służą do cięcia i szlifowania różnych rodzajów materiałów. Przydają się one zarówno na budowach, jak i warsztatach i wielu innych miejscach, w których wykonuje się prace ręczne. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje tarcz diamentowych i do jakich zadań są przeznaczone.
Technologia produkcji tarcz diamentowych jest dziś już bardzo dobrze dopracowana. Wykonuje się je ze stali podwyższonej jakości a segmenty tnące ze zgrzewanych proszków metali i kryształów diamentów syntetycznych. Podczas produkcji tarcz prasuje się na zimno a potem zgrzewa specjalną mieszankę metali i kryształów diamentu. Następnie segment przytwierdza się do rdzenia tarczy :
Jeżeli chodzi o zastosowanie i przeznaczenie, można wyróżnić kilka rodzajów tarcz diamentowych:
* z segmentem ciągłym – posiadają one gładki, wykonany bez przerw wieniec z diamentów umieszczony na odwodzie tarczy, wykorzystuje się je przede wszystkim do cięcia bardzo twardych płytek ceramicznych, kiedy ważna jest jakość uzyskanego rzazu ( brak odprysków )
* segmentowe – posiadają one diamentowe wieńce w postaci oddzielonych od siebie odcinków. Sprawdzają się one doskonale przy cięciu różnych materiałów budowlanych, pozwalają na szybkie i sprawne wykonanie wszelkich prac.
* z segmentem turbo, ciągłym lub segmentowanym – posiadają one diamentowy wieniec z wytłoczeniami w bocznej powierzchni. Dzięki temu praca z nimi jest szczególnie szybka.
Praca za pomocą tarcz diamentowych
Każda tarcza diamentowa zawiera na opakowaniu i / lub w opisie na jej powierzchni podstawowe informacje dotyczące jej specyfikacji. Przede wszystkim Określamy tam rodzaj materiałów, do których ją przeznaczamy. Czy można nią pracować na sucho czy tylko na mokro, jaka jest dopuszczalna jej prędkość obwodowa, to jaki otwór wewnętrzny i średnica zewnętrzna. Cięcie na mokro zalecamy praktycznie w każdej sytuacji. Zwiększa się dzięki temu żywotność tarczy, poprawia szybkość cięcia. Woda wypłukuje powstający przy pracy pył, nie pozwala na zanieczyszczenie otoczenia.
Pozwala to na zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody a dzięki temu efektywność pracy może wzrosnąć nawet o 1/4. Jednak w niektórych sytuacjach materiały budowlane, na przykład łatwo nasiąkliwe lub ogniotrwałe nie powinny mieć styczności z wodą. Wtedy należy sięgnąć po tarcze diamentowe przeznaczone do pracy na sucho.